Klimatyzatory to urządzenia pod wieloma względami niezastąpione. Pozwalają cieszyć się świeżym, rześkim powietrzem, niezależnie od pory roku i warunków panujących na zewnątrz. Są też wybierane przez osoby, pragnące zneutralizować zapachy unoszące się w mieszkaniu – powstające w czasie gotowania lub palenia papierosów. By klimatyzator poprawnie działał, należy go od czasu do czasu dokładnie wyczyścić. Poniżej kierujemy kilka porad do osób zielonych w temacie, pragnących wyczyścić i zakonserwować swój klimatyzator.
Zaniedbana klimatyzacja – skutki i zagrożenia, których warto unikać
Z użytkowania zaniedbanej klimatyzacji mogą wynikać rozmaite negatywne konsekwencje. Nie tylko odnośnie samego urządzenia, ale przede wszystkim naszego zdrowia. Zacznijmy od tych pierwszych – zanieczyszczony klimatyzator pobiera więcej energii niż urządzenie czyste. Jednocześnie, pracuje słabiej, a więc jest po prostu mniej wydajny.
Klimatyzator w takim stanie może również ulec zagrzybieniu – kumulujący się w nim brud stanowi idealne środowisko dla rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Wraz z powietrzem mogą przedostawać się do wnętrza pomieszczenia i stanowić zagrożenie dla zdrowia osób przebywających wewnątrz.
Oczyszczanie klimatyzatora – od czego zacząć?
Pod kątem czystości, najważniejszym elementem w każdym klimatyzatorze jest jego filtr. Najczęściej, umiejscowiony jest w łatwo dostępnej części obudowy, by jego wymiana przebiegała sprawnie. Filtry należy wymieniać regularnie – w zależności od zaleceń producenta oraz intensywności korzystania z klimatyzacji. Warto dobierać filtry dedykowane do naszych oczekiwań – na przykład antyalergiczne, przeciwpyłowe lub inne.
Oprócz wymiany filtrów na nowy, należy je także czyścić. W tym celu warto użyć ściereczki (np. z mikrofibry), środka myjącego, ciepłej bieżącej wody oraz odkurzacza z wąską końcówką. Zacznij od wyciągnięcia i wymycia przedniej kraty. Wyciągnij też filtr i delikatniej wyczyść jego powierzchnię na sucho, a potem na mokro. Nadmiar kurzu możesz wciągnąć używając odkurzacza.
Czyszczenie filtra warto przeprowadzać co dwa tygodnie. Nowoczesne klimatyzatory – zarówno ścienne jak i przenośne – mogą być wyposażone w funkcję informowania o konieczności oczyszczania lub wymiany filtra.
Pozostałe elementy klimatyzatora, które należy oczyścić
Warto także oczyścić obudowę klimatyzatora, a zwłaszcza wszystkie elementy i wnęki, przez które kurz lub pyłki mogłyby się dostawać do środka, lub na których mogłyby się osadzać. Warto w tym celu korzystać ze środków grzybo- i bakteriobójczych. W ostateczności, można także rozkręcić obudowę klimatyzatora, aby dokładnie oczyścić znajdujące się w środku podzespoły.
Należy też regularnie oczyszczać tacę skroplin, który tworzy środowisko przyjazne dla rozwoju grzybów, pleśni i bakterii. W jego czyszczeniu warto użyć środków grzybobójczych.
Jakich środków używać do odgrzybiania klimatyzatora?
Do odgrzybiania poleca się stosować preparaty w formie: aerozolu, płynu lub koncentratu przeznaczonego do rozcieńczenia w wodzie. Ich szeroką ofertę znajdziesz w sklepie Airok. Aerozol jest idealne do czyszczenia miejsc trudno dostępnych, zakamarków i rowków w obudowie.
Na koniec warto podkreślić, że czyszczenie klimatyzatora mieszkaniowego warto przeprowadzać mniej więcej raz do roku.